Kasutamine
Mudaraviks kasutatakse üldisi kümblusi, mähised, kompresse, tampoone, galvaniseeritud ja soojendatud ( 45-50 C ) muda. Mudamähiseseid võib kasutada kas teatud kehaosadele või üldisi. Soovitav ravimuda temperatuur on +40...+45 C. Protseduuri kestvus on tavaliselt üle päeva ja kogu ravikuuri kestvus on 10...15 protseduuri. Arsti soovituste korral võib muuta ülaltoodud juhist.
Teatud haiguste korral, hea taluvuse puhul võib protseduure teostada ka sagedamini. Igal konkreetsel juhul enne alustamist on soovitav arsti konsultatsioon ja teostada üldanalüüsid enne, ravi kestel ja ravi lõppemisel. Muda soojendamist vastava temperatuurini teostatakse pakendiga, millisesse muda on asetatud tavaliselt vesi või auruvannil, mille temperatuur ei tohi ületada +60...+70 C. Soojendatud mudakihi paksus mähise korral peaks olema ca 1,5...3 cm. Selline paksus tagab ravimuda termilise ja keemilise optimaalse toime, sobiva rõhu naha pinnale jne.
Protseduur
- võtta leili, soojendada keha üles
- soojendatud ravimuda kanda kihina üle kogu keha, või paikselt
- muda tuleks võtta mõõdukas ( ca 60...70 C) kuumuses. Saunaõhk võiks olla niiske, et vältida muda kuivamist nahal.
Inimkeha reaktsioon ravimuda protseduurile on erinev, üldjuhul võib täheldada tavaliselt tugevamat higistamist. Protseduuri ajal ja vahetult pärast seda võib tunda rammestust ja loidust; mõne aja möödudes aga energia juurdevoolu. Protseduuri kestvus 10...20 minutit, lähtuda tuleb enesetundest. Pärast protseduuri ravimuda kehalt maha pesta vee ja käsna abil.
Haapsalu Ravimuda saunas
- Tugevdab organismi vastupanuvõimet, stimuleerib immuunsussüsteemi ja rakkude elutegevust.
- Tasakaalustab naha bioloogilisi protsesse, noorendab nahka ja hoiab selle niiskuse taset.
- Leevendab liigeste- ja lihasevalusid.